15 marca 2014

Szpinak.

Jako małe dziecko nie lubiłam tych zielonych liści. Szpinak źle mi się kojarzył i nie miałam zamiaru go nigdy polubić. A jednak smak się zmienia z wiekiem bo teraz go uwielbiam! Więc napiszę o paru jego zaletach. Może też polubicie, kto jeszcze się zastanawia :)



Szpinak jest bardzo cennym liściastym warzywem, chociaż nie jest idealny (o czym na końcu). Zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Szpinak może się pochwalić zawartością witamin:
A ->  wpływa na utrzymanie prawidłowej kondycji skóry oraz włosów
C -> silnym przeciwutleniaczem oraz odpowiada za wytwarzanie kolagenu, podnosi odporność organizmu, przyśpiesza gojenie ran i zrastanie kości, chroni przed miażdżycą i odkładaniem się cholesterolu
E -> antyoksydant, witamina młodości i płodności, wykorzystywana jest też do leczenia męskiej bezpłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy oraz chorób serca,
K -> zapewnia krzepliwość krwi i powoduje zatrzymanie krwawienia, odgrywa rolę w gospodarce wapniowej
z grupy B -> B2  odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego w sposób prawidłowy, współdziała w przemianie aminokwasów i lipidów 
betakarotenem -> Przyczynia się między innymi do ochrony przed drobnoustrojami. Ma działanie antyoksydacyjne, a także korzystnie wpływa na funkcjonowanie wzroku, systemu immunologicznego.
Oprócz witamin posiada także inne składniki:
potas -> szczególnie ważny dla osób z nadciśnieniem
foliany -> kwas foliowy ( witB9 )jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, by prawidłowo się rozwinął układ nerwowy u płodu
żelazo -> niezbędne dla osób z anemią, potrzebne do produkcji krwinek czerwonych ( należy pamiętać że żelazo najlepiej się wchłania w obecności witaminy C gdyż żelazo może się wtedy utlenić, pamiętajmy aby skropić sałatkę np. sokiem z cytryny)
a także cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź.

Do tego szpinak jest niskokaloryczny, zawiera cholinę ( zapobiega otłuszczeniu wątroby i reguluje odkładanie tłuszczu w organizmie. Azotany zawarte w nim które sprawią, że nasze mięśnie są w stanie dłużej, ciężej i wydajniej pracować. Jest również dobrym źródłem białka. 



Niestety należy pamiętać, że szpinak zawiera również szczawiany, które mogą prowadzić do kamicy szczawianowo-wapniowej. Szczawiany utrudniają wykorzystanie wapnia, wiążąc się z nim i tworząc trudno rozpuszczalne sole. Aby zapobiec ubytku mikroelementów należy szpinak podawać z produktami bogatymi w wapń jak jogurty, sery, jajka. Ograniczyć szpinak powinny osoby starsze, chore na artretyzm, reumatyzm, z schorzeniami nerek, wątroby czy układu pokarmowego.



Szpinak w kuchni można wykorzystywać na milion sposobów od sałatek przez zapiekanki, makarony do koktajli.
Poniżej podaję Wam przepis na koktajl ze szpinakiem. Ja go uwielbiam :)
1 banan średniej wielkości
2 garści szpinaku baby
1 kiwi
300 ml jogurtu naturalnego
Zblendować i wypić! :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz