18 marca 2014

Love salad.

Czyli o tym dlaczego warto polubić sałatki.
Dużo osób twierdzi, że sałatki nie są dla nich, bo nie zapełniają żołądka i za dużo "trawy w trawie" jak kiedyś usłyszałam. Myślę że to odczucie jest spowodowane złym przygotowaniem sałatek, odpowiednie dodatki sprawią, że sałatę można pokochać!



Warto spróbować je polubić ponieważ zawierają mnóstwo witamin i wartości odżywczych, które wpływają na nasz młody wygląd, dobry humor czy energię. Fastfoody tego nie czynią. Dlatego powinniśmy chętnie zabierać ze sobą sałatki do szkoły czy pracy, oczywiście wcześniej przyrządzone w domu. Te gotowe ze sklepu lub sieci restauracyjnych mogą zawierać bardzo wysokokaloryczne sosy! Więc lepiej uważać na gotowce. Co więcej sałatki można modyfikować na milion sposobów co sprawi, że przez różnorodność nam się nie znudzą :)

Co takiego wspaniałego mają w sobie te sałaty?

  • składa się z ponad 90% z wody
  • wpływają na przemianę materii
  • poprawia kondycję skóry
  • niskokaloryczna
  • źródło jodu ( obniża cholesterol, wzmacnia odporność, przyspiesza metabolizm)
  • źródło błonnika
  • źródło kwasu foliowego (ważny dla kobiet w ciąży!)
  • zawiera witaminy grupy B
  • zawiera witaminę C - antyoksydant
  • zawiera witaminę A i E
  • zawiera chlorofil, karotenoidy, flawonoidy - naturalne antyoksydanty
  • zawiera magnez, potas, wapń, żelazo
  • cykoria zawiera inulinę
  • wykazuje działanie moczopędne 
  • działa uspokajająco ;p
Pamiętajmy, że witaminy A D E i K przyswajane są w obecności tłuszczów, dlatego spróbujmy przyrządzić własne sosy na bazie oliwy z oliwek czy jogurtu. :)

Kilka słów o rodzajach sałat:
Oto kilka najpopularniejszych odmian:


sałata masłowa - jedna z najpopularniejszych odmian, charakteryzuje się jasno-zielonymi liśćmi; ma łagodny smak;

sałata lodowa - charakteryzuje się zwartą, owalną konstrukcją ma jasnozielone liście o bardzo chrupkim, soczystym słodkawym charakterze o podobnej formie; pasuje praktycznie do wszystkiego, idealnie komponuje się z sosami jogurtowymi;

sałata rzymska - uważana za odmianę szlachetną, bardzo krucha, o ciemnozielonych liściach i nieco wydłużonej budowie. W smaku jest słodsza i delikatniejsza od powszechnie znanej sałaty masłowej. Doskonale smakuje z serami pleśniowymi i orzechami;

sałaty karbowane - występują w kilku odmianach: ozdobne ciemne lub jasne - lollo rosso lub lollo bianco, lub sałaty w kształcie dębowego liścia; w smaku lekko orzechowa, pasuje do sosu winegret;

sałaty z rodziny endywii - obejmują cykorie, radicchio i endywię kędzierzawą o pikantnym, gorzkawym smaku, który zawdzięcza substancji zwanej intubiną, wypełniającej zgrubiałe części tych sałat. Sałaty z grupy endywia zawierają więcej związków mineralnych i witamin niż normalne sałaty, a ich smak dobrze komponuje się z ostrymi serami i orzechami. Jednak najlepiej smakują w pomieszane z innymi sałatami;

rukola - do niedawna znana była tylko smakoszom kuchni włoskiej i osobom odwiedzającym południową Europę. Rukola przypomina z wyglądu liście mleczu; W smaku jest ostra (pieprzowa), dlatego z reguły łączy się ją z innymi odmianami sałat lub podaje do mało wyrazistych potraw. Doskonale komponuje się z listkami botwinki, szpinaku oraz kiełkami i sosem winegret, przyprawionym miodem, który lekko łagodzi ostry smak rukoli.

roszponka - to rodzaj sałaty o najmniejszych listkach. Im mniejsze są listki tym bardziej aromatyczne. Cechuje ją lekko orzechowy smak; . Używa się jej do surówek, duszenia, a nawet można z niej ugotować zupę, podobnie jak ze szczawiu.
rukiew wodna - stanowiła niegdyś składnik pożywienia biedaków. Ma bardzo charakterystyczny ostry smak zbliżony do rzeżuchy. Wyciąg z rukwi jest podawany przy awitaminozach.
A tu taki szybki graficzny sposób jak zrobić sałatkę:




W następnym poście podam kilka przepisów na moje sałatki :)

Źródło:
http://www.przepisy.pl/artykul/o-salatach-i-salatkach
http://www.przepisy.net/salata-jej-odmiany-i-wlasciwosci/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz